Araç Kiralarken dikkat edilmesi gerekenler

Araç kiralama, hizmetleri özellikle turizm sektöründeki faaliyetlerin artması ile birlikte uygulanmaya başlanmış bir hizmet türüdür. Sektörde çok sayıda firma bulunmaktadır ancak bunların çoğu da merdiven altı tabir edilen, araç kiralama hizmetini yasal olarak yerine getirmeyen yerlerdir. Kar Rent a Car ise kiralama hizmetini profesyonelce yerine getirmektedir. Bu kiralama hizmeti, rent a car olarak bilinmektedir ve bu İngilizce bir kelimedir. Rent a car ayrıca uluslar arası bir terim olmuştur. Kiralama hizmeti, 24 saatlik, 7 günlük ve 30 günlük süreleri kapsamaktadır. Bu, bireysel kiralama yapanlar içindir. Şirketler içinse ayrı prosedürler uygulanmaktadır. Kiralama hizmeti, çok sayıda kent merkezinde yapılmaktadır ancak hizmeti kurumsal alamda gerçekleştiren firma sayısı azdır.

Kiralamada Yeni Model Araçlar Kullanılır

Araç kiralama, hizmetinde kullanılan araçların büyük bir çoğunluğu yeni modeldir. Özellikle Kar Rent a Car gibi kurumsal kiralama şirketlerinde araçların tamamı kaskoludur. Bu sayede olası kazalarda meydana gelebilecek hasar ya da arızalarda kaskonun yapıldığı sigorta şirketi devreye girmekte ve hasar üstlenilmektedir. Bu gibi durumlarda sigorta şirketinin hasarı üstlenmesi için kiralama yapan şirket ile aracı kiralayan arasında kapsamlı bir kira sözleşmesi imzalanmaktadır. Bu sözleşmede, aracı kullanan kişi ile kullanacak başka kişilerin bilgilerinin yer alması da önemlidir. Bu bilgiler eksiksiz olduğunda hukuki sorumluluk meydana gelmekte, kaza anında kullanıcıda kusur yoksa hasar sigorta tarafından üstlenilmektedir.

Kira Sözleşmesi Yapılmalı

Araç kiralama, sözleşmesi, kiralayan ve kiraya veren arasında yapılan sözleşmedir. Bu sözleşme ile aracın kiralandığı belgelenmektedir ve böylece kiralama yasal bir hale gelmektedir. Sözleşmede, Kar Rent a Car bilgileri ile kiralayanla ilgili kimlik ve ehliyet bilgileri yer almaktadır. Sözleşmede ayrıca aracın kiralandığı tarih ile kira bedeli ve süresi de yer almaktadır. Kiralama ücretleri genellikle peşin olarak alınmaktadır. Aracı kiralayanın kesinlikle uygun bir sürücü belgesinin olması gereklidir. Ayrıca kira işlemlerine yakıt dahil edilmemektedir. Aracın birçok şekilde kiralanması mümkündür. Kurumsal kiralama şirketlerinden araç kiralandığında web sayfası üzerinden rezervasyon yapılabilmektedir. Rezervasyon yapıldığında ödeme kredi kartı ile yapılmaktadır. Bir yıllık ehliyet sahibi olunduğunda, kiralama sözleşmesi yaparak aracın kullanılması mümkün olmaktadır.